Recumbent: Revoluce v cyklistice?

Recumbent

Typy recumbentů

Recumbenty se vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech, ale obecně je můžeme rozdělit do několika základních typů:

Dlouhé recumbenty (Long Wheel Base - LWB): Jak už název napovídá, tyto recumbenty se vyznačují dlouhým rozvorem a nízkým posezem. Jsou stabilní, pohodlné a vhodné pro delší vyjížďky.

Krátké recumbenty (Short Wheel Base - SWB): Tyto recumbenty mají kratší rozvor a obvykle i vyšší posed než LWB. Jsou obratnější a lépe se s nimi manipuluje v zatáčkách, ale můžou být méně stabilní.

Kompaktní recumbenty (Compact Long Wheel Base - CLWB): Tyto recumbenty se snaží spojit výhody LWB a SWB. Mají delší rozvor pro stabilitu, ale zároveň jsou dostatečně kompaktní pro snadnou manipulaci.

Tříkolky (Trikes): Recumbenty se třemi koly jsou stabilní a bezpečné i ve vysokých rychlostech. Jsou vhodné pro seniory, osoby se zdravotním omezením nebo pro ty, kteří se na dvou kolech necítí jistě.

Nízké recumbenty (Low Racers): Tyto recumbenty mají extrémně nízký posed a aerodynamický tvar. Jsou určeny pro rychlou jízdu a závodění.

Kromě těchto základních typů existuje i mnoho dalších variant a hybridů. Výběr správného typu recumbentu závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích. Zvažte, k čemu budete recumbent používat, jak často a v jakém terénu budete jezdit.

Výhody recumbentů

Recumbentní kola, neboli lehokola, si získávají stále větší popularitu a není se čemu divit. Nabízejí totiž řadu výhod oproti klasickým kolům. Jednou z hlavních předností je jejich pohodlí. Díky ergonomické poloze sezení je jízda na lehokole mnohem šetrnější k zádům, krku i zápěstí. To ocení zejména lidé, kteří trpí bolestmi zad nebo kloubů. Další velkou výhodou je jejich rychlost. Díky aerodynamičtější poloze těla klade lehokolo menší odpor vzduchu, což umožňuje dosahovat vyšších rychlostí při stejném úsilí. To ocení nejen sportovně založení jedinci, ale i ti, kteří chtějí zkrátka dojet do cíle rychleji a s menší námahou. Neméně důležitá je i bezpečnost. Níže položené těžiště lehokola zajišťuje větší stabilitu a snižuje riziko pádu. Navíc je jezdec na lehokole lépe viditelný pro ostatní účastníky provozu.

Nevýhody recumbentů

Recumbentní kola, ač lákavá svým komfortem, s sebou nesou i jisté nevýhody, které je třeba zvážit před koupí. Prvním aspektem je cena. Recumbenty jsou obecně dražší než klasická kola, a to i v základní výbavě. To je dáno složitější konstrukcí a menší konkurencí na trhu. Dalším faktorem je hmotnost. Recumbenty bývají těžší než běžná kola, což se projevuje především při jízdě do kopce a při manipulaci s kolem mimo sedlo. I když moderní materiály snižují hmotnost, rozdíl oproti klasickým kolům přetrvává. Zapomenout nesmíme ani na aerodynamiku. Ačkoliv se recumbentní pozice jeví jako aerodynamičtější, ve skutečnosti je tomu tak pouze za ideálních podmínek a při vysokých rychlostech. Při běžné jízdě v terénu a proměnlivém větru může být aerodynamický odpor srovnatelný s klasickým kolem. Nezanedbatelným faktorem je i náročnost na skladování a přepravu. Recumbenty jsou delší a širší než běžná kola, což komplikuje jejich uskladnění v bytě, garáži či převoz autem. V neposlední řadě je třeba zmínit i menší dostupnost servisu a náhradních dílů. Vzhledem k nižší popularitě recumbentů není vždy snadné najít specializovaný servis a některé díly mohou být hůře dostupné.

Jízda na recumbentu

Recumbent, lehokolo, tříkolka, handbike, to jsou jen některá z označení pro tento netradiční typ kola. Na rozdíl od klasického kola se na recumbentu sedí pohodlně v pololeže s nohama nataženýma dopředu. Tato pozice přináší řadu benefitů. Především je šetrnější k zádům, krční páteři a zápěstí, což ocení cyklisté trpící bolestmi zad nebo kloubů. Díky aerodynamičtější pozici je jízda na recumbentu rychlejší a méně namáhavá, což ocení sportovně založení jezdci.

Recumbenty se vyrábějí v mnoha variantách, od jednoduchých modelů pro rekreační ježdění po sofistikované stroje určené pro závodní účely. Liší se počtem kol (dvě nebo tři), typem pohonu (řetěz, kardan, kevlarový řemen), materiálem rámu (ocel, hliník, karbon) a dalšími komponenty.

Jízda na recumbentu je specifická a vyžaduje si trochu cviku. Díky nízkému těžišti je recumbent velmi stabilní, ale ovládání se liší od klasického kola. Brzdění se obvykle ovládá ručními páčkami a řazení přehazovačky bývá umístěno na řídítkách.

Přestože recumbenty nejsou v České republice tak rozšířené jako klasická kola, jejich obliba stále roste. A není divu. Nabízejí komfortní a zdravou jízdu, ať už se vydáte na krátký výlet, nebo na delší cyklistickou túru.

Výběr recumbentu

Výběr recumbentu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Existuje mnoho typů a modelů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Prvním krokem je zvážit, k čemu budete recumbent používat. Hledáte rychlý stroj na silnici, pohodlný model na dlouhé vyjížďky, nebo snad něco do terénu?

Dále je důležité zvážit typ rámu. K dispozici jsou rámy s krátkým nebo dlouhým rozvorem, s odpružením nebo bez něj. Krátký rozvor je obratnější, zatímco dlouhý rozvor nabízí větší stabilitu. Odpružení zvyšuje komfort na nerovném povrchu, ale přidává na váze.

Dalším důležitým faktorem je velikost. Recumbent by vám měl perfektně sedět, abyste se na něm cítili pohodlně i po delší dobu. Většina výrobců nabízí tabulky velikostí, které vám pomohou vybrat tu správnou.

Nezapomeňte ani na komponenty. Stejně jako u klasických kol i u recumbentů platí, že kvalitnější komponenty znamenají vyšší cenu, ale také lepší výkon a spolehlivost. Věnujte pozornost brzdám, přehazovačce, klice a dalším důležitým částem.

A konečně, nezapomeňte na cenu. Recumbenty se pohybují v cenové relaci od pár tisíc korun až po statisíce. Stanovte si rozpočet a hledejte model, který vám nabídne nejlepší poměr ceny a výkonu. Nebojte se zeptat na radu odborníků v prodejně s recumbenty.

Údržba recumbentu

Recumbent, tedy lehokolo, je specifický typ kola, který vyžaduje trochu jiný přístup k údržbě než klasické kolo. Pravidelná péče je ale i u recumbentu klíčová pro jeho bezproblémový chod a vaši bezpečnost. Základem je udržovat čistotu všech součástí. Po každé jízdě, obzvlášť v terénu, kolo otřete od bláta a nečistot. Pravidelně také čistěte řetěz a promazávejte ho speciálním olejem na řetězy. Nezapomínejte ani na přehazovačku a lanka, které je potřeba udržovat čisté a promazané. Kontrolujte tlak v pneumatikách před každou jízdou. Správný tlak najdete na boku pláště. Důležitá je také kontrola brzd. Pravidelně kontrolujte stav brzdových destiček a lanek a v případě potřeby je nechte vyměnit. U hydraulických brzd je nutné kontrolovat i stav kapaliny. Nepodceňujte ani kontrolu šroubů a spojů. Ujistěte se, že jsou všechny šrouby dotažené napevno, a to včetně šroubů na sedadle, řidítkách a kolech. Pravidelně kontrolujte také stav rámu a vidlice, zda nejsou poškozené. Pro komplexní servis a seřízení vašeho recumbentu je vhodné alespoň jednou ročně navštívit specializovaný servis.

Bezpečnost na recumbentu

Recumbentní kola jsou čím dál populárnější, ale s jejich nízkým profilem vyvstávají otázky o bezpečnosti v provozu. Je pravda, že recumbenty jsou méně viditelné pro řidiče zvyklé na klasické cyklisty. Nicméně, existuje mnoho způsobů, jak zvýšit svou viditelnost a bezpečnost na silnici. Používání jasných barev na oblečení a kole je zásadní. Reflexní prvky, jako jsou pásky, vesty a samolepky, dále zvyšují viditelnost, a to zejména za zhoršených světelných podmínek. Důležité je i aktivní chování v provozu. Jezděte předvídatelně, dodržujte pravidla silničního provozu a dávejte jasná znamení o svém úmyslu odbočovat. Nepodceňujte ani důležitost kvalitního osvětlení, a to jak vpředu, tak vzadu. Výkonné světlomety a zadní blikačky vám zajistí lepší viditelnost pro ostatní účastníky provozu, a to i v noci. Pamatujte, že bezpečnost je vždy na prvním místě. I když recumbentní kolo může budit dojem větší stability, je důležité nosit helmu a další ochranné pomůcky, abyste minimalizovali riziko zranění v případě nehody.

Oblíbené trasy

S lehokolou se otevírá svět cyklistiky i těm, kteří by si na klasické kolo nesedli. Díky pohodlné poloze a odpružení je jízda na lehokole šetrná ke kloubům a zádům. Kam se na lehokole vydat? Oblíbené jsou cyklostezky podél řek, například trasa podél Baťova kanálu nebo cyklostezka Greenway Jizera. Pro dobrodružnější povahy se nabízí trasy v mírnějším terénu, jako jsou traily v Českém ráji nebo na Vysočině. Důležité je zvolit trasu s ohledem na své fyzické možnosti a zkušenosti s jízdou na lehokole. Pro začátečníky jsou ideální rovinaté trasy bez prudkých stoupání a sjezdů. Postupně s nabývající kondicí a zkušenostmi lze volit i náročnější terény.

klasické kolo

Klasické kolo, se svým vzpřímeným posezem a pedály pod sedlem, je nám všem dobře známé. Recumbent, neboli lehokolo, tento koncept obrací naruby. Místo sezení v sedle a šlapání pod sebou ležíte v pohodlné, ergonomické poloze s nohama nataženýma dopředu. Tato změna designu přináší řadu výhod, ale i pár kompromisů.

Pro mnoho lidí je největším lákadlem recumbentu pohodlí. Díky rozložení váhy na záda a hýždě odpadá tlak na zápěstí, krk a oblast rozkroku, což ocení zejména ti, kteří trpí bolestmi zad nebo kloubů. Ležící pozice také umožňuje lepší výhled na okolí a aerodynamičtější profil, což se promítá do vyšší rychlosti a efektivnější jízdy, obzvláště na delších trasách.

Klasické kolo má však stále navrch v obratnosti a stoupání do kopců. Vzpřímená pozice umožňuje snadnější manévrování v provozu a přenášení váhy při šlapání do kopce. Recumbent, s nízkým těžištěm a omezenou pohyblivostí jezdce, může být v těchto situacích méně obratný a vyžaduje více síly.

0 Závodní recumbent

Závodní recumbent je speciálně navržený typ lehokola, který se zaměřuje na dosažení maximální rychlosti a efektivity. Oproti běžným rekreačním lehokolům se vyznačuje aerodynamičtější konstrukcí, nižší hmotností a sportovnějším posezem. Rám je často vyroben z lehkých a pevných materiálů, jako je karbon nebo hliník, aby se minimalizovala hmotnost a maximalizovala tuhost. Kola jsou úzká a s vysokým tlakem pro snížení valivého odporu.

Důležitou roli hraje také posed jezdce. Ten je na závodním recumbentu mnohem níže u země, což snižuje čelní plochu a tím i odpor vzduchu. Nohy jsou nataženy vpřed a šlapou na pedály umístěné v blízkosti úrovně sedu. Tento posed umožňuje efektivnější přenos síly a zároveň snižuje zátěž na záda a krční páteř.

Závodní recumbenty se používají v různých disciplínách, od silničních závodů a časovek až po dráhovou cyklistiku. Díky své aerodynamické výhodě a efektivnímu přenosu síly dosahují závodní recumbenty na rovině a v mírných kopcích výrazně vyšších rychlostí než klasická kola.

1 Komunita recumbentů

Recumbent je specifický typ kola, který se vyznačuje pohodlnou polohou jezdce v leže nebo v pololeže. Díky aerodynamičtější pozici a menšímu odporu vzduchu je jízda na recumbentu rychlejší a méně namáhavá oproti klasickému kolu. V České republice se komunita recumbentů neustále rozrůstá a sdružuje nadšence všech věkových kategorií. Existuje několik specializovaných prodejen a servisů, které se zaměřují na prodej a údržbu recumbentů. Na internetu a sociálních sítích aktivně fungují diskuzní fóra a skupiny, kde si majitelé recumbentů vyměňují zkušenosti, rady a tipy na výlety. Pravidelně se konají také srazy a společné vyjížďky, které jsou skvělou příležitostí k setkání s ostatními recumbenty a sdílení vášně pro tento typ kola.

2 Recumbent pro začátečníky

Recumbent, neboli lehokolo, je čím dál tím populárnější volbou pro cyklisty všech úrovní. Pro začátečníky může být recumbent skvělou volbou z několika důvodů. Za prvé, jízda na lehokole je velmi pohodlná. Sedíte v ergonomické poloze, která snižuje zátěž na vaše zápěstí, krk a záda. To oceníte zejména při delších vyjížďkách. Za druhé, recumbenty jsou stabilní a bezpečné. Nízko položené těžiště snižuje riziko pádu, což je ideální pro ty, kteří se teprve učí jezdit nebo se necítí na kole jistě.

Při výběru recumbentu pro začátečníky je důležité zvážit několik faktorů. Prvním je typ lehokola. Existují dva základní typy: long wheelbase (LWB) a short wheelbase (SWB). LWB recumbenty jsou delší a stabilnější, zatímco SWB recumbenty jsou kratší a obratnější. Pro začátečníky je obvykle vhodnější LWB recumbent. Dalším faktorem je typ pohonu. Recumbenty mohou mít pohon na přední kolo, zadní kolo nebo na obě kola. Pro začátečníky je nejvhodnější pohon na zadní kolo, který je nenáročný na údržbu a nabízí dobrou trakci.

Než se vydáte na první vyjížďku, je důležité si recumbent správně nastavit. Správné nastavení sedla a řídítek je klíčové pro pohodlnou a efektivní jízdu. Pokud si nejste jisti, jak na to, obraťte se na odborníka v prodejně kol.

3 Tipy na jízdu

Jízda na lehokole se liší od jízdy na klasickém kole. Kvůli nižšímu těžišti a odlišnému rozložení váhy je potřeba si zvyknout na jinou rovnováhu. Ze začátku jezděte pomalu a na bezpečném místě, abyste si na nový styl jízdy zvykli. Nezapomeňte, že na lehokole jste méně viditelní pro ostatní účastníky provozu. Používejte reflexní prvky a oblečení, abyste na sebe upozornili, a to zejména za zhoršené viditelnosti. Plánování trasy je u lehokola důležitější než u klasického kola. Kvůli nižší rychlosti a horší průchodnosti terénem se vyhýbejte rušným silnicím a náročným terénům. Využijte cyklostezky a klidné silnice s dobrým povrchem.

4 Inspirace a motivace

Recumbentní kola otevírají svět cyklistiky i těm, pro které je klasické kolo nepohodlné nebo dokonce nedostupné. Ať už vás trápí bolesti zad, kloubů, nebo prostě jen hledáte pohodlnější způsob jízdy, recumbent vám může změnit život. Představte si, že jedete na kole a kocháte se krajinou bez bolesti a s úsměvem na tváři. Recumbentní kola vám umožní užít si jízdu naplno a objevovat nová místa bez omezení. Možná vás inspirují příběhy lidí, kteří se díky recumbentu vrátili k cyklistice po úrazu nebo nemoci. Nebo vás osloví sportovní stránka recumbentů a možnost účastnit se závodů a soutěží. Ať už je vaše motivace jakákoli, recumbentní kolo vám může otevřít dveře do světa plného svobody, radosti z pohybu a nezapomenutelných zážitků.

5 Budoucnost recumbentů

Recumbenty si pomalu, ale jistě razí cestu do světa cyklistiky a jejich budoucnost vypadá slibně. Stále více lidí objevuje jejich pohodlí a aerodynamické výhody. Výrobci reagují na rostoucí poptávku a přicházejí s inovativními designy a technologiemi. Lehčí materiály, jako je karbon a hliník, snižují hmotnost recumbentů a zlepšují jejich ovladatelnost. Elektrická asistence se stává stále dostupnější a umožňuje i méně zdatným cyklistům zdolávat delší vzdálenosti a náročnější terény.

Rostoucí popularita rekreační cyklistiky a cykloturistiky nahrává i recumbentům. Jejich pohodlí je ideální pro dlouhé vyjížďky a cestování. Zároveň se recumbenty prosazují i v městské dopravě jako ekologická a zdravá alternativa k automobilům. V neposlední řadě se rozvíjí i závodní scéna recumbentů, ať už na silnici, dráze nebo v terénu.

Budoucnost recumbentů je tedy plná potenciálu. S rostoucí informovaností o jejich výhodách a s příchodem nových technologií se dá očekávat, že se recumbenty stanou běžnou součástí cyklistického světa.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: MartinTvrdon

Tagy: recumbent | informace o recumbentu