Zalehlé ucho z vody? Zbavte se ho snadno a rychle!
Příčiny zalehlého ucha
Zalehlé ucho po koupání, typicky doprovázené nepříjemným tlakem a tlumeným sluchem, je běžným jevem. Jeho příčinou je uvěznění vody v ušním kanálku. Tento jev se častěji objevuje u lidí s úzkými zvukovody nebo po koupání v chlorované či slané vodě, která může dráždit pokožku a způsobovat otok. Zalehlé ucho po koupání obvykle není důvodem k obavám a ve většině případů dojde k samovolnému odtoku vody během několika hodin. Pokud však nepříjemné pocity přetrvávají nebo se zhoršují, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, jelikož by se mohlo jednat o ušní zátku nebo infekci.
Proč je to nepříjemné?
Zalehlé ucho z vody, odborně nazývané také hydrops externus, je běžný a obvykle neškodný stav. Přesto je nepříjemný z několika důvodů. Zalehlá voda v uchu může dočasně zhoršit sluch. Voda uvězněná v zvukovodu brání zvukovým vlnám v dosažení ušního bubínku, což vede k pocitu ucpaného ucha a tlumenému vnímání zvuků. Kromě zhoršeného sluchu může zalehlé ucho z vody způsobovat i další nepříjemné pocity, jako je tlak, šumění nebo praskání v uchu. V některých případech se může objevit i mírná bolest nebo svědění. Tyto příznaky jsou obvykle způsobeny tlakem vody na ušní bubínek a okolní tkáně. Ačkoliv je zalehlé ucho z vody ve většině případů neškodné a samo odezní, v některých případech může vést ke komplikacím. Pokud voda zůstane v uchu delší dobu, může vytvořit vhodné prostředí pro množení bakterií a plísní, což může vést k infekci ucha. Infekce ucha se projevuje silnou bolestí, zarudnutím a otokem ucha, výtokem z ucha a horečkou. V případě těchto příznaků je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Domácí triky na zalehlé ucho
Znáte ten nepříjemný pocit, kdy vám po koupání v bazénu nebo moři zalehne v uchu? Zalehlé ucho z vody je běžný problém, který naštěstí většinou odezní sám. Pokud se vám ale nedaří zbavit se nepříjemného tlaku a pocitu ucpaného ucha, existuje několik domácích triků, které vám můžou ulevit. Nejjednodušší metodou je zkusit obnovit přirozený tlak v uchu. Toho docílíte tak, že si ucpete nos a budete se snažit jemně vydechnout nosem, jako byste se chtěli vysmrkat. Důležité je, abyste to s foukáním nepřehnali, abyste si nepoškodili ušní bubínek. Další možností je naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně s ní zatřást, jako byste chtěli z ucha něco vyklepat. Můžete si také zkusit dát do ucha teplý (ne horký!) obklad, který pomůže uvolnit ucpaný zvukovod. Pokud se vám ani po vyzkoušení těchto metod nedaří zalehlého ucha zbavit, nebo pokud pociťujete bolest, je na místě navštívit lékaře. Ten zkontroluje, zda se nejedná o vážnější problém, jako je například zánět středního ucha.
Metoda | Účinnost | Rychlost | Bezpečnost |
---|---|---|---|
Žvýkání | Střední | Rychlá | Vysoká |
Polykání | Střední | Rychlá | Vysoká |
Valsalvův manévr (vydechování se zavřeným nosem a ústy) | Vysoká | Rychlá | Střední (riziko poškození ušního bubínku) |
Použití nosních kapek | Vysoká | Pomalá (až 30 minut) | Vysoká (při správném použití) |
Valsalvův manévr: Pomůže?
Valsalvův manévr je technika, kterou si možná pamatujete z hodin biologie. Jde o to, že se snažíte vydechnout se zavřenými ústy a nosem. Tím se zvýší tlak v uších a to může pomoci "odzátkovat" ucpané Eustachovy trubice, které spojují střední ucho s zadní částí nosohltanu. Pokud máte zalehlé ucho z vody, Valsalvův manévr může pomoci, ale opatrně! Příliš silný tlak může poškodit ušní bubínek.
Zkuste raději jemnější metody, jako je zívání, polykání nebo žvýkání žvýkačky. Tyto pohyby aktivují svaly v okolí Eustachovy trubice a mohou tak uvolnit tlak v uchu. Pokud máte zalehlé ucho déle než pár hodin, nebo pokud pociťujete bolest, je nutné vyhledat lékaře. Mohlo by se jednat o zánět středního ucha, který vyžaduje léčbu.
Teplý obklad a pára
Teplá voda pomáhá uvolnit Eustachovu trubici, která propojuje střední ucho s nosohltanem. Zalehlé ucho z vody často vzniká právě z důvodu ucpané Eustachovy trubice, a proto může teplý obklad nebo pára přinést úlevu.
Namočte žínku do teplé (ne horké!) vody, vyždímejte přebytečnou vodu a přiložte na ucho na 5-10 minut. Opakujte dle potřeby.
Pro inhalaci páry si napusťte misku s horkou vodou, nakloňte se nad ni a hlavu si přikryjte ručníkem, abyste vytvořili jakýsi stan. Dýchejte páru nosem i ústy po dobu 5-10 minut. Pozor si dejte na popálení horkou vodou nebo párou.
Pokud se stav nezlepší do 24 hodin, vyhledejte lékařskou pomoc, abyste předešli komplikacím.
Žvýkačka a polykání
Žvýkání žvýkačky může pomoci uvolnit tlak v uších, který je často zodpovědný za nepříjemný pocit zalehlého ucha po koupání. Žvýkání totiž aktivuje svaly v uchu, které pomáhají otevřít Eustachovu trubici. Tato trubice spojuje střední ucho s zadní částí nosohltanu a umožňuje vyrovnávání tlaku mezi středním uchem a okolním prostředím. Pokud je Eustachova trubice ucpaná vodou, může to vést k pocitu zalehlého ucha. Žvýkání žvýkačky tak může pomoci obnovit průchodnost Eustachovy trubice a uvolnit tlak v uchu.
Je důležité si uvědomit, že žvýkání žvýkačky není všelék a nemusí fungovat u každého. Pokud pocit zalehlého ucha přetrvává i po vyzkoušení žvýkání, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Existují i jiné metody, jak se zbavit zalehlého ucha z vody, jako je například Valsalvův manévr nebo polknutí s ucpaným nosem a ústy. Vždy je však lepší poradit se s lékařem, aby se vyloučily závažnější příčiny zalehlého ucha, jako je například ušní infekce.
Nosní sprej a kapky
Nosní spreje a kapky mohou být nápomocné při uvolnění zalehlého ucha z vody. Zalehlé ucho po koupání vzniká tak, že se voda zachytí v Eustachově trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. To může způsobit nepříjemný pocit tlaku, šumění nebo i mírnou bolest. Nosní spreje a kapky s dekongestantem pomáhají zúžit sliznice v nose a Eustachově trubici, čímž umožní odtok vody a uvolnění tlaku. Je důležité dodržovat pokyny v příbalovém letáku a nepoužívat nosní spreje a kapky déle než je doporučeno. V opačném případě hrozí podráždění sliznice a vznik závislosti. Pokud se vám nepodaří zalehlé ucho uvolnit do 24 hodin, vyhledejte lékařskou pomoc.
Kdy vyhledat lékaře?
Zalehlé ucho z vody je sice běžný a většinou neškodný stav, ale někdy je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám ucho nepodaří „odzalehnout“ do 24 hodin, navštivte ORL lékaře. Zalehlé ucho může být příznakem infekce, a v takovém případě je nutná odborná léčba. Mezi další varovné signály, které by vás měly vést k lékaři, patří: silná bolest ucha, výtok z ucha, horečka, závratě, ztráta sluchu, zvonění v uších. Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro rychlé uzdravení a prevenci komplikací. V případě jakýchkoli pochybností se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Prevence zalehnutí ucha
Zalehnutí ucha po koupání je běžný problém, kterému se ale dá snadno předcházet. Prevence je klíčová, protože opakované zalehnutí ucha může vést k bolestem ucha, infekcím a dalším komplikacím. Před vstupem do vody si nasaďte plaveckou čepici nebo ušní špunty, abyste zabránili vniknutí vody do zvukovodu. Pokud nemáte po ruce žádnou z těchto pomůcek, zkuste si před vstupem do vody prsty ucpat uši. Po plavání si uši důkladně osušte ručníkem. Nezapomeňte osušit i oblast za ušima, kde se může hromadit vlhkost. Vyvarujte se čištění uší vatovými tyčinkami, protože ty mohou zatlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu a zhoršit tak zalehnutí. Pokud trpíte častým zalehnutím ucha, poraďte se s lékařem o vhodných preventivních opatřeních. Lékař vám může doporučit speciální ušní kapky, které pomáhají vysušovat zvukovod a předcházet infekcím. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním těchto jednoduchých tipů si můžete užít vodních radovánek bez obav ze zalehnutého ucha.
Nejlepší lék na zalehlé ucho z vody? Trpělivost. Většinou se samo spraví během pár hodin. Pokud potíže přetrvávají, zkuste kloktat slanou vodu nebo žvýkat žvýkačku.
Božena Němcová
Tipy pro plavce a děti
Plavání je skvělá aktivita, ale někdy může vést k nepříjemnému zalehnutí ucha. Tomuto problému se říká ušní barotrauma a vzniká, když se tlak ve středním uchu liší od tlaku vody v ušním kanálu. Děti jsou náchylnější k zalehnutí ucha, protože jejich Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu, je užší a kratší.
Pokud se vám nebo vašemu dítěti zalehne ucho po plavání, existuje několik tipů, jak uvolnit tlak a zbavit se nepříjemného pocitu. Zkuste žvýkat žvýkačku nebo zívat, abyste aktivovali svaly kolem Eustachovy trubice a podpořili tak její otevření. Další možností je naklonit hlavu na stranu zalehlého ucha a jemně zatlačit na tragus, chrupavčitou část ucha před ušním otvorem. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.
Publikováno: 21. 11. 2024
Kategorie: Zdraví