Bankovní půjčky vs. nebankovní – Klady a zápory
Úvěrový trh nabízí spoustu možností, jak získat finanční prostředky na cokoliv. Ať už potřebujete peníze na bydlení, nové auto nebo chcete financovat jiné věci, můžete si vybírat ze dvou segmentů. Jsou to bankovní půjčky a nebankovní půjčky. Jestliže byste rádi věděli, jaké klady a zápory skrývají obě dvě řešení, začtěte se do následujících řádků.
Nebankovní půjčky pod drobnohledem ČNB
Spousta lidí si myslí, že nebankovní půjčky jsou něčím nekalým a nebezpečným. Ano, taková byla jejich minulost. Po novele zákona o spotřebitelských úvěrech jsou však pod přísnou kontrolou České národní banky označované zkratkou ČNB. Aby takové společnosti získaly patřičnou licenci, musí splňovat řadu nejrůznějších podmínek. Možná právě proto jsou dnes velkým konkurentem bankovního segmentu.
Bankovní půjčky v porovnání s těmi nebankovními
Nyní už se ale pojďme zaměřit na hlavní rozdíly mezi oběma úvěrovými oblastmi. Prostřednictvím níže prezentovaných otázek a odpovědí Vám prozradíme, jaké výhody a nevýhody mají bankovní půjčky, včetně těch nebankovních.
Můžete si půjčit vyšší finanční částku a nastavit si delší dobu splatnosti. Příjemné je nižší riziko neschopnosti splácet a menší úrokové sazby.
Obvykle musíte vést bankovní účet u konkrétní banky. Někdy je třeba ručitele a budou na Vás kladeny náročnější podmínky z hlediska schválení úvěru. Počítejte i s náročnější administrativní zátěží.
Oproti těm bankovním je vyřídíte rychleji. Máte větší šanci na jejich získání a dostupné jsou v širokém segmentu.
Jde v podstatě o opak bankovních půjček. To znamená, že nárok budete mít na nižší částky a kratší dobou splatnosti. Vyšší bude i úroková sazba, respektive hodnota RPSN. Oproti bankovním úvěrům hrozí vyšší riziko dluhové pasti.
Ano, tuto příplatkovou službu můžete získat primárně u bankovních společností. Dnes už ji však nabízí i spousta velkých nebankovních poskytovatelů.
Publikováno: 28. 10. 2021
Kategorie: Finance