Bankovní půjčky vs. nebankovní – Klady a zápory

Úvěrový trh nabízí spoustu možností, jak získat finanční prostředky na cokoliv. Ať už potřebujete peníze na bydlení, nové auto nebo chcete financovat jiné věci, můžete si vybírat ze dvou segmentů. Jsou to bankovní půjčky a nebankovní půjčky. Jestliže byste rádi věděli, jaké klady a zápory skrývají obě dvě řešení, začtěte se do následujících řádků.

Nebankovní půjčky pod drobnohledem ČNB

Spousta lidí si myslí, že nebankovní půjčky jsou něčím nekalým a nebezpečným. Ano, taková byla jejich minulost. Po novele zákona o spotřebitelských úvěrech jsou však pod přísnou kontrolou České národní banky označované zkratkou ČNB. Aby takové společnosti získaly patřičnou licenci, musí splňovat řadu nejrůznějších podmínek. Možná právě proto jsou dnes velkým konkurentem bankovního segmentu.

Bankovní půjčky v porovnání s těmi nebankovními

Nyní už se ale pojďme zaměřit na hlavní rozdíly mezi oběma úvěrovými oblastmi. Prostřednictvím níže prezentovaných otázek a odpovědí Vám prozradíme, jaké výhody a nevýhody mají bankovní půjčky, včetně těch nebankovních.

Jaké klady mají bankovní půjčky?

Můžete si půjčit vyšší finanční částku a nastavit si delší dobu splatnosti. Příjemné je nižší riziko neschopnosti splácet a menší úrokové sazby.

Jaké zápory se pojí s bankovními půjčkami?

Obvykle musíte vést bankovní účet u konkrétní banky. Někdy je třeba ručitele a budou na Vás kladeny náročnější podmínky z hlediska schválení úvěru. Počítejte i s náročnější administrativní zátěží.

Jaké výhody mají nebankovní půjčky?

Oproti těm bankovním je vyřídíte rychleji. Máte větší šanci na jejich získání a dostupné jsou v širokém segmentu.

Jaké nevýhody mají nebankovní půjčky?

Jde v podstatě o opak bankovních půjček. To znamená, že nárok budete mít na nižší částky a kratší dobou splatnosti. Vyšší bude i úroková sazba, respektive hodnota RPSN. Oproti bankovním úvěrům hrozí vyšší riziko dluhové pasti.

Lze se u těchto půjček chránit pojištěním schopnosti splácet?

Ano, tuto příplatkovou službu můžete získat primárně u bankovních společností. Dnes už ji však nabízí i spousta velkých nebankovních poskytovatelů.