Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření – Poradíme Vám
Uvažujete o pořízení bydlení? Nemáte však dostatek vlastních finančních prostředků? Pak Vám budou nápomocny produkty dostupné na současném trhu. Je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Mnozí ovšem nevědí, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké nabízí možnosti. Pokud to chcete vědět, začtěte se do níže uvedených řádků.
Hypotéka jako základní nabídka bank
Tím nejznámějším produktem je bezpochyby hypotéční úvěr. Ten Vám poskytnou nejenom bankovní instituce, ale také nebankovní společnosti. Jde o produkt, který je primárně spojen se zajištěním nemovitosti. Součástí hypotéky je dlouhá splatnost a relativně vysoká půjčka. Společně s hypotékou můžete získat i běžný bankovní účet a debetní kartu.
Úvěr ze stavebního spoření a další informace
Opakem hypotéky je úvěr ze stavebního spoření. Jak už prozrazuje jeho název, souvisí se stavebním spořením, které je v podstatě podmínkou využití takového produktu. O výhodách a nevýhodách obou řešení se více rozepíšeme v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.
Musíte mít založené stavební spoření. Měli byste si spořit alespoň dva roky a disponovat musíte i určitou výší naspořené částky. V opačném případě nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření.
Ten slouží jako alternativa v okamžiku, kdy nemůžete dosáhnout na řádný úvěr. Překlenovací úvěr je bohužel spojen s vyšší úrokovou sazbou. Platíte v podstatě úroky a nikoliv jistinu, dokud nesplníte podmínky řádného úvěru.
Vedle relativně vysoké částky a dlouhé splatnosti oceníte určitě nižší úrokovou sazbu.
U nižších částech nemusíte ručit nemovitostí. Úvěr lze kdykoliv doplatit bez sankcí, a to celý najednou.
U hypotéky počítejte vždy s ručením nemovitosti v odpovídající hodnotě. Připravte se na měnící se úrokovou sazbu v rámci fixačních období. Také administrativní úkony budou o něco delší a náročnější. U úvěru ze stavebního spoření je úrok vyšší a je třeba myslet na poplatky při sjednání stavebního spoření.
Publikováno: 23. 10. 2021
Kategorie: Finance