Debetní karty vs. kreditní karty – Poznejte hlavní rozdíly

Současná moderní doba nabízí různé způsoby platby. Dávno pryč jsou časy, kdy jste u sebe museli nosit pouze hotovost. Dnes jsou tu také debetní karty a kreditní karty. Ty umožňují bezhotovostní placení v podstatě za cokoliv. Jestliže v tomto směru nemáte úplně jasnou představu, jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma produkty, prozradíme Vám to.

  • Debetní karta z latinského slova debeo.
  • Kreditní karta z latinského slova credo.

Debetní karty k bankovnímu účtu

V první řadě je třeba upřesnit jednu důležitou věc. Debetní karta je vydávána k bankovnímu účtu a kontu. Při jejím využívání platíte vlastními a naspořenými penězi. Kreditní karta je dostupná samostatně. Jde v podstatě o úvěrový produkt. S pomocí kreditky můžete čerpat peníze banky, které následně splácíte. Jak debetní karty, tak ty kreditní jsou nabízeny v různých variantách. Mohou obsahovat například cestovní pojištění a řadu přidružených služeb.

Kreditní karty a bezúročné období

V případě kreditní karty máte možnost využít bezúročné období. Pokud v této době splatíte vypůjčené peníze, nebudete hradit žádné poplatky navíc. V opačné situaci počítejte s vyšší a nákladnější úrokovou sazbou. S kreditkami se pojí i řada dalších informací, se kterými Vás seznámíme v následující tabulce.

PředmětHodnota
Bezúročné období45 až 55 dní
Měsíční poplatek0 Kč až 500 Kč
Úvěrový limitAž 500 000 Kč
Slevy u obchodníkůAž 30 %
Základní informace související s kreditními kartami.

Při placení kreditní kartou navíc dostanete možnost využít řady slev u vybraných obchodních partnerů. To znamená, že za zrealizovaný nákup získáte buď peníze nazpět nebo odpovídající slevu. Tím pádem ve výsledku ušetříte.

Debetní karty vs. kreditní karty

Zmínit bychom se měli také o tom, že debetní karta je v základní variantě obvykle k účtu zdarma. Jedná se o karty MasterCard a VISA. Když budete cestovat do vybraných zemí, jako jsou například Spojené státy americké, větší upotřebení najde kreditní karta. Ta je totiž při využívání některých služeb vyžadována. Volba platební karty je však vždy a pouze na konkrétním člověku, protože každý z nás má trochu jiné návyky a potřeby při placení.