Společný majetek manželů: Co byste měli vědět?

Společný Majetek Manželů

Základní principy

Společné jmění manželů se řídí principem automatického vzniku a zániku. To znamená, že vzniká automaticky uzavřením manželství a zaniká zánikem manželství (smrtí jednoho z manželů, rozvodem). Do společného jmění manželů patří majetek nabytý během trvání manželství, a to jak z příjmů z práce, tak i z podnikání. Patří sem i dluhy, které jeden z manželů v této době nabyl. Výjimku tvoří majetek nabytý dědictvím, darem, restitucí nebo majetkové vyrovnání. Dále sem nepatří majetek získaný jedním z manželů před uzavřením manželství. Informace o společném jmění manželů jsou veřejně dostupné v rámci centrální evidence manželských smluv. Každý z manželů má právo na informace o stavu společného jmění. V případě sporu o rozsah společného jmění manželů rozhoduje soud. Je proto důležité vést během manželství přehled o nabytém majetku a závazcích.

Vznik společného jmění

Společné jmění manželů, označované také jako bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM), vzniká uzavřením manželství. Od tohoto okamžiku se veškerý majetek, který manželé nabydou za trvání manželství, stává součástí jejich společného jmění. Do BSM nespadá majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo náhradou nemajetkové újmy. Stejně tak je vyloučen majetek, který slouží osobní potřebě jednoho z manželů, a majetek, který nabyl jeden z manželů jako náhradu za poškození, zničení nebo ztrátu svého výlučného majetku. Informace o společném jmění manželů jsou důležité pro případné budoucí majetkové vypořádání, ať už v případě rozvodu, úmrtí jednoho z manželů nebo zániku společného jmění z jiných důvodů. Pro přehlednost a předcházení sporům je vhodné vést evidenci majetku náležejícího do BSM.

Společný majetek manželů je jako loď, kterou řídí dva kapitáni. Aby doplula do bezpečného přístavu, je potřeba, aby oba kapitáni táhli za jeden provaz a měli jasnou představu o kurzu.

Božena Němcová

Co patří do SJM?

Společné jmění manželů (SJM) je v České republice upraveno zákonem a vztahuje se na páry, které uzavřely manželství. Do SJM spadá vše, co manželé během trvání manželství nabydou, ať už společně, nebo každý zvlášť. Mezi typické příklady majetku spadajícího do SJM patří: mzdy a platy obou manželů, zisky z podnikání, nemovitosti nabyté během manželství, auta, úspory, cenné papíry, ale i dluhy. Je důležité si uvědomit, že do SJM nepatří majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo náhradou za újmu na zdraví. Stejně tak je vyloučen majetek, který výslovně jeden z manželů nabyl do výlučného vlastnictví. Informace o SJM a jeho rozsahu jsou důležité pro oba manžele. V případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů se SJM dělí, a proto je nezbytné mít o něm přehled. Manželé si mohou rozsah SJM upravit i v předmanželské nebo manželské smlouvě.

Výjimky ze SJM

Společný majetek manželů (SJM) je důležitým aspektem českého rodinného práva. Základním principem je, že majetek nabytý během manželství patří oběma manželům rovným dílem, a to bez ohledu na to, na koho je psaný nebo kdo za něj zaplatil. Existují však i výjimky, kdy majetek nenáleží do SJM. Mezi ně patří majetek, který nabyl jeden z manželů darem, dědictvím nebo jiným bezúplatným způsobem. Dále se do SJM nezapočítává majetek, který slouží osobní potřebě jednoho z manželů, a také majetek, který nabyl jeden z manželů restitucí za majetek, který mu byl zkonfiskován v minulosti. Informace o společném majetku manželů jsou důležité pro případné majetkové vypořádání v případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů. Manželé se mohou dohodnout, že některé věci, které by jinak patřily do SJM, do něj patřit nebudou, a to formou notářské smlouvy. Naopak, i majetek, který by za normálních okolností do SJM nespadal, může být do něj zahrnut na základě dohody manželů.

Správa společného majetku

Společný majetek manželů, často označovaný jako bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM), zahrnuje vše, co společně nabyli za trvání manželství. Výjimku tvoří majetek získaný dědictvím, darem, náhradou újmy na zdraví nebo majetku patřící do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Informace o společném majetku manželů jsou klíčové pro případné vypořádání majetku, ať už v průběhu manželství, nebo při jeho zániku.

Důležité je si uvědomit, že do společného majetku nespadají pouze movité a nemovité věci, ale i závazky. To znamená, že dluhy jednoho z manželů se stávají dluhy obou. Pro efektivní správu společného majetku je vhodné vést evidenci o nabytém majetku a závazcích. V případě významnějších dispozic s majetkem, jako je prodej nemovitosti, je vyžadován souhlas obou manželů.

Dluhy a závazky

V rámci společného jmění manželů (SJM) je důležité věnovat pozornost i otázce dluhů a závazků. Základní pravidlo zní, že dluhy a závazky jednoho z manželů vzniklé za trvání manželství spadají do SJM, a to i v případě, že se týkají pouze jednoho z nich. To znamená, že věřitel se může uspokojit nejen z majetku manžela, který dluh či závazek učinil, ale i z majetku patřícího do SJM. Existují však i výjimky. Do SJM nepatří dluhy a závazky, které jednomu z manželů vznikly před sňatkem, dále dluhy z dědictví, darování či závěti, pokud bylo stanoveno, že mají být jeho výlučným majetkem. Důležité je také zmínit, že pokud jeden z manželů zaviněně způsobí druhému škodu, tento dluh také nespadá do SJM. V případě nejasností a sporů ohledně dluhů a závazků v rámci SJM je vždy vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta specializujícího se na rodinné právo.

Zánik SJM

Společné jmění manželů (SJM) zaniká především rozvodem, úmrtím jednoho z manželů nebo prohlášením jednoho z nich za mrtvého. Zaniká také v případě, že zanikne manželství prohlášením za neplatné, a to od počátku, tedy od uzavření manželství. SJM zaniká dnem, kdy je rozhodnutí o rozvodu, úmrtí, prohlášení za mrtvého nebo neplatnosti manželství pravomocné. Od tohoto okamžiku již manželé nenabývají majetek do SJM, ale do svého výlučného vlastnictví. Po zániku SJM je nutné provést vypořádání. Vypořádání spočívá v určení, co z majetku náleželo do SJM a jakým způsobem bude tento majetek rozdělen. Manželé se mohou dohodnout na vypořádání sami, a to i ústně. Pokud se nedohodnou, rozhodne o vypořádání soud. V takovém případě se vychází z principu rovného podílu, ledaže by byl dán důvod pro odchylné dělení. Informace o společném majetku manželů jsou důležité nejen pro případ zániku SJM, ale i pro běžného chodu manželství.

Vypořádání SJM

Při rozvodu nebo úmrtí jednoho z partnerů vyvstává otázka vypořádání společného jmění manželů (SJM). SJM zahrnuje majetek nabytý během trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím, darem nebo majetku náležejícího do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Informace o SJM jsou zásadní pro jeho spravedlivé rozdělení.

Srovnání režimů společného jmění manželů
Vlastnictví Společné jmění manželů (SJM) Bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM)
Základní princip Majetek nabytý během manželství patří oběma manželům společně. Majetek nabytý během manželství patří každému z manželů do výlučného vlastnictví, ale s určitými podíly.
Vznik Automaticky sňatkem. Dohodou manželů nebo rozhodnutím soudu.
Správa majetku Oba manželé společně. Každý z manželů spravuje svůj majetek samostatně.

Manželé se mohou dohodnout na vypořádání SJM dohodou, a to i v průběhu manželství. Dohoda musí mít písemnou formu a musí být úředně ověřena. Pokud se manželé nedohodnou, o vypořádání SJM rozhoduje soud. Soud přihlíží k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu a k tomu, jakým způsobem každý z manželů přispíval do SJM.

V některých případech může být vypořádání SJM složitým procesem, zejména pokud se jedná o rozsáhlý majetek nebo pokud se manželé nedokáží dohodnout. V takových případech je vhodné obrátit se na odborníka, například na advokáta, který poskytne právní poradenství a pomůže s vypořádáním SJM.

Smlouva o zúžení SJM

Smlouva o zúžení SJM, neboli Společného jmění manželů, je právní úkon, kterým si manželé upravují rozsah majetku, který nabývají do společného vlastnictví během trvání manželství. Zúžení SJM znamená, že do SJM bude spadat méně majetku, než by tomu bylo ze zákona. Manželé si tak například mohou dohodnout, že do SJM nebudou patřit příjmy z podnikání jednoho z nich, dědictví, darování apod. Informace o společném majetku manželů jsou klíčové pro fungování SJM. Manželé by měli mít přehled o tom, co do SJM patří a co ne, aby se předešlo případným sporům. Zúžení SJM se zapisuje do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který vede každý okresní soud. Tato evidence je veřejná a slouží k ochraně třetích osob, které se seznamují s majetkovými poměry manželů.

Předmanželská smlouva

Vstupem do manželství vzniká mezi manželi ze zákona tzv. společné jmění manželů (dále jen „SJM“). Do SJM spadá vše, co manželé během trvání manželství nabydou, s výjimkou majetku získaného dědictvím, darem, restitucí a majetku nabytého jedním z manželů, který slouží výlučně jeho potřebě, popř. výkonu jeho povolání. Uzavřením předmanželské smlouvy si však snoubenci mohou zúžit zákonný rozsah SJM, a to buď částečně (vyjmout některé věci z budoucího SJM), nebo zcela (zavedení režimu oddělených jmění). Předmanželskou smlouvu lze uzavřít i v době trvání manželství. V takovém případě se smlouva nazývá dohoda o zúžení SJM. Informace o existenci a obsahu předmanželské smlouvy jsou veřejně dostupné v Centrální evidenci smluv. Dotaz do evidence smluv je zpoplatněn.

Praktické rady a tipy

Při správě společného jmění manželů je vhodné řídit se několika praktickými radami. Důležité je vést evidenci o majetku nabytém před svatbou a o jeho případném zhodnocení během manželství. To pomůže předejít sporům v případě rozvodu. Doporučuje se také pravidelně komunikovat o finanční situaci a plánech, aby oba partneři měli přehled o rodinných financích. V případě větších investic nebo zadlužení je vhodné společné rozhodnutí. Pro ochranu majetku před riziky podnikání jednoho z manželů je možné zvážit zúžení společného jmění manželů notářskou smlouvou. Tato smlouva umožňuje upravit rozsah společného jmění a chránit tak majetek jednoho z manželů.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co se stane se společným majetkem manželů po rozvodu? Po rozvodu se společné jmění manželů zruší a je nutné ho vypořádat. To lze provést dohodou nebo rozhodnutím soudu.

Jak zjistím, co patří do společného jmění manželů? Do společného jmění manželů patří majetek nabytý během trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím, darem, restitucí nebo majetku náležejícího do výlučného vlastnictví jednoho z manželů.

Mohu se vzdát svého podílu na společném jmění manželů? Ano, podílu na společném jmění manželů se lze vzdát. Vzdání se musí být provedeno písemně a s úředně ověřenými podpisy.

Co když se s manželem/manželkou nemůžeme dohodnout na vypořádání společného jmění manželů? Pokud se nedohodnete, rozhodne o vypořádání společného jmění manželů soud.

Jaká je role notáře při vypořádání společného jmění manželů? Notář sepíše dohodu o vypořádání společného jmění manželů, kterou následně potvrdí. Tato dohoda má pak účinky rozhodnutí soudu.

Je možné vypořádat společné jmění manželů i během trvání manželství? Ano, společné jmění manželů lze vypořádat i během trvání manželství. V takovém případě se sepíše notářský zápis o zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů.

Jak dlouho trvá vypořádání společného jmění manželů? Délka vypořádání závisí na složitosti případu a dohodě mezi manželi. Pokud se manželé dohodnou, může být vypořádání otázkou několika týdnů. V případě soudního sporu se může protáhnout i na několik let.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: právo