Založte si živnost snadno a rychle: Průvodce krok za krokem
Výběr vhodné živnosti
Prvním a nejdůležitějším krokem při zakládání živnosti je výběr vhodné živnosti. Ten by měl vycházet z vašich znalostí, dovedností a zájmů. Zamyslete se nad tím, co vás baví, v čem jste dobří a co byste chtěli dělat. Existují dva základní typy živností: živnosti ohlašovací a živnosti koncesované. Ohlašovací živnosti se dále dělí na volné, řemeslné a vázané. Volné živnosti nevyžadují žádné specifické vzdělání ani praxi. U řemeslných a vázaných živností je potřeba doložit požadovanou kvalifikaci. Koncesované živnosti podléhají schválení a udělení koncese ze strany příslušného úřadu. Před finálním rozhodnutím si důkladně prostudujte jednotlivé obory a jejich požadavky. Zjistěte si také, jaká je konkurence ve vašem oboru a jaká je poptávka po vašich službách.
Splnění podmínek pro živnost
Založení živnosti a její uvedení do chodu není jen tak. Než se pustíte do podnikání, je potřeba splnit několik důležitých podmínek. V první řadě musíte splňovat všeobecné podmínky pro provozování živnosti. Mezi ně patří dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Dále je nutné splnit speciální podmínky, které se liší podle typu živnosti, kterou chcete provozovat. Může se jednat o odbornou způsobilost, praxi v oboru nebo splnění dalších zákonem stanovených požadavků. Pro některé živnosti je potřeba složit zkoušku, pro jiné stačí doložit výuční list nebo diplom. Důležité je si před podáním žádosti oživnost ověřit, jaké konkrétní podmínky se na vámi vybranou činnost vztahují. Informace o podmínkách pro jednotlivé živnosti najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nepodceňujte přípravu a zjistěte si všechny potřebné informace. Ušetříte si tak čas, energii a vyhnete se případným komplikacím.
Žádost o živnostenské oprávnění
Žádost o živnostenské oprávnění je prvním krokem na cestě za vlastním podnikáním. Tento dokument slouží k tomu, abyste úřadům sdělili, jaký typ podnikání chcete provozovat a prokázali, že splňujete všechny zákonné podmínky. Existují dva základní typy živností: ohlašovací a koncesované. U ohlašovacích živností stačí podat Jednotný registrační formulář na kterémkoliv živnostenském úřadě. Kromě základních údajů o vás a vaší firmě v něm uvedete i obory podnikání, kterým se chcete věnovat. Nezapomeňte si ověřit, zda pro váš obor podnikání nepotřebujete odbornou způsobilost. Po podání žádosti vám bude přiděleno IČO a budete zapsáni do Živnostenského rejstříku. Celý proces založení živnosti je poměrně rychlý a jednoduchý, obvykle netrvá déle než 5 pracovních dní. Pro více informací se obraťte na váš živnostenský úřad nebo na webové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu.
Poplatky za živnostenský list
Při zřizování živnosti je potřeba počítat s některými poplatky. Jedním z nich je i poplatek za vydání živnostenského listu. Jeho výše se liší v závislosti na tom, jakým způsobem o živnost žádáte. Pokud se rozhodnete pro klasickou cestu a žádost podáte osobně na živnostenském úřadě, zaplatíte poplatek 1000 Kč. V případě, že zvolíte elektronickou formu podání, například prostřednictvím datové schránky, bude vás vydání živnostenského listu stát pouze 500 Kč. Pamatujte, že poplatek za živnostenský list je jednorázový a platí se pouze při zakládání živnosti. V dalších letech už žádné poplatky za jeho držení neplatíte.
Vlastnost | Živnost volná | Živnost řemeslná | Živnost koncesovaná |
---|---|---|---|
Odborná způsobilost | Není vyžadována | Vyžadována (výuční list, maturita...) | Vyžadována (speciální povolení, licence...) |
Administrativní náročnost | Nízká | Střední | Vysoká |
Doba založení | cca 5 dní | cca 5 dní | 30 dní a více (závisí na koncesi) |
Příklad | E-shop, překladatel | Truhlář, kadeřník | Provozování taxislužby, prodej alkoholu |
Registrace na finančním úřadě
Důležitou součástí procesu založení živnosti je i registrace na finančním úřadě. Tuto registraci je nutné provést do 15 dnů od zahájení vaší podnikatelské činnosti. Registraci provedete na finančním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Během registrace budete muset vyplnit formulář "Přihláška k registraci k dani z příjmů fyzických osob", kde uvedete informace o sobě a o vaší živnosti. Na základě zvoleného způsobu zdanění vám finanční úřad přidělí daňové identifikační číslo (DIČ). DIČ je důležité pro vaše podnikání, jelikož ho budete uvádět na všech fakturách a dalších dokumentech. Zároveň si na finančním úřadě domluvíte způsob platby daně z příjmů, ať už formou záloh, nebo ročního zúčtování. Nezapomeňte, že registrace na finančním úřadě je povinná pro všechny osoby samostatně výdělečně činné.
Zřízení živnosti je jako skok do neznáma. Vyžaduje odvahu, pečlivost a trochu té podnikatelské drzosti.
Bořivoj Král
Registrace u zdravotní pojišťovny
Nedílnou součástí procesu založení živnosti je i registrace u zdravotní pojišťovny. Jako OSVČ máte povinnost platit si zdravotní pojištění sami, a to bez ohledu na to, zda máte příjem z podnikání, nebo ne. Povinnost hlásit se k zdravotní pojišťovně se na vás vztahuje i v případě, že již jste pojištěni jako zaměstnanci. V takovém případě si pouze upravujete rozsah pojištění. Registraci u zdravotní pojišťovny musíte provést do 8 dnů od data zahájení vaší podnikatelské činnosti. V opačném případě vám hrozí pokuta. Pro registraci budete potřebovat vyplnit formulář „Přihláška osoby samostatně výdělečně činné k zdravotnímu pojištění“, který je k dispozici na webových stránkách vaší zdravotní pojišťovny nebo na kterémkoliv jejich kontaktním místě. K formuláři budete potřebovat přiložit i kopii vašeho živnostenského oprávnění. Po podání přihlášky vám bude přiděleno vaše nové identifikační číslo pojištěnce a variabilní symbol, pod kterým budete platit vaše zálohy na zdravotní pojištění. Výše záloh se odvíjí od výše vašeho zisku, který jste uvedli v přihlášce.
Registrace u správy sociálního zabezpečení
Po úspěšném zaregistrování vašeho podnikání na živnostenském úřadě je dalším krokem registrace u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tuto registraci je nutné provést do 8 dnů od zahájení vaší podnikatelské činnosti. Během registrace budete ČSSZ informovat o typu vaší živnosti, předpokládaném výdělku a dalších relevantních skutečnostech. Na základě těchto informací vám bude následně stanovena výše záloh na sociální a zdravotní pojištění, které budete povinni hradit. Nezapomeňte, že registrace u ČSSZ je nezbytná pro každého podnikatele, a to i v případě, že již máte zaměstnání nebo pobíráte jiný druh příjmu. Včasná registrace vám ušetří starosti s případnými sankcemi a zajistí vám bezproblémový chod vašeho podnikání.
Povinnosti OSVČ po založení
Po úspěšném zřízení živnosti a získání živnostenského oprávnění nekončí vaše cesta podnikatele. Naopak, teprve začíná. Čeká vás splnění dalších povinností, abyste mohli začít legálně podnikat. Mezi první kroky patří ohlášení živnosti na příslušném úřadě, a to do 15 dnů od zahájení činnosti. Dále je nutné zřídit si účet v bance, pokud jej již nemáte, a to z důvodu oddělení osobních a podnikatelských financí. Nezapomeňte také na vedení účetnictví, ať už ve vlastní režii nebo s pomocí účetní firmy. Výše a forma vedení účetnictví se odvíjí od typu a rozsahu vaší podnikatelské činnosti. Důležité je také myslet na platby daní a pojištění. Jako OSVČ jste zodpovědní za odvádění daně z příjmu a povinných plateb na sociální a zdravotní pojištění. Výše plateb se odvíjí od výše vašeho zisku. Pro více informací o daňových povinnostech a platbách na pojištění se obraťte na příslušný finanční úřad a správu sociálního zabezpečení.
Užitečné informace a kontakty
Pro bližší informace a podporu při zřizování živnosti se neváhejte obrátit na příslušné instituce. Živnostenský úřad je vaším primárním kontaktním místem pro registraci a informace o živnostenském podnikání. Dále se můžete obrátit na CzechInvest, agenturu na podporu podnikání a investic, která poskytuje bezplatné konzultace a informace o podnikání v České republice. Pro detailní informace o daňových povinnostech a registraci k dani z příjmů kontaktujte Finanční úřad. Užitečné informace a rady pro začínající podnikatele naleznete také na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Nepodceňujte ani význam odborného poradenství. Konzultace s daňovým poradcem nebo právníkem vám pomohou zorientovat se v legislativě a vyhnout se případným komplikacím. Pamatujte, že zahájení podnikání s sebou nese nejen příležitosti, ale i povinnosti.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: podnikání