Leasing vs. úvěr na auto – Hlavní výhody a nevýhody

Nákup nového automobilu lze realizovat různými způsoby. Ti movitější lidé mohou využít vlastních finančních prostředků a ihned odjíždí z autosalonu ve vysněném voze. Pokud zrovna nedisponujete dostatečným množstvím peněžních prostředků, nabízí se další dvě varianty financování, s nimiž Vás podrobněji seznámíme. Jsou to leasing a úvěr na auto.

Operativní vs. finanční leasing

Na úvod všeho bychom nejprve měli vysvětlit, jak je to vlastně s těmi leasingy. Aby to nebylo příliš jednoduché, v tomto směru se nesetkáte pouze s jednou službou, ale se dvěma. Jedním z typů leasingu je ten operativní, využitelný především při financování vozů ve firmách. Pro spotřebitele je lepší cestou finanční leasing, kde sice zaplatíte nějaké náklady navíc, nájemné je však o něco nižší nežli u „operáku“.

Porovnání financování nového automobilu

Pojem úvěr na automobil asi není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. Jedná se o účelovou půjčku, která slouží právě k nákupu nového nebo ojeté vozu. Jestliže chcete znát hlavní rozdíly mezi oběma typy financování, začtěte se do níže prezentovaných otázek a odpovědí.

Jaké výhody souvisí s leasingem?

Je to především snadné sjednání. Leasing je navíc dostupnější pro méně movité lidi s nižším příjmem. U podnikatelů je zajímavá možnost využití nejrůznějších daňových výhod.

Jaké jsou nevýhody leasingu?

Nemůžete ho bezplatně ukončit dříve, než vyprší smlouva. Automobil zároveň není Vaším majetkem, ale máte ho v pronájmu. Délka leasingu je na tři roky nebo sedm let.

Jaké jsou klady úvěru na automobil?

Největším benefitem je to, že jste od samotného začátku majitelem vozu. Úvěr můžete splatit předčasně a délku splatnosti si nastavíte podle sebe.

Jaké jsou zápory úvěru na automobil?

Počítejte s náročnější administrativou. V některých případech může být vyžadován ručitel. Jestliže máte nižší příjmy, pravděpodobně na úvěr nedosáhnete.

Co je lepší úvěr nebo leasing?

Otázka, na kterou samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Každý z nás má trochu jiné finanční možnosti a každý dává přednost jinému řešení. Výsledek je tedy individuální záležitostí.