Sedmá nemoc: Jak ji u dětí poznat a co s ní?

Sedma Nemoc Projevy

Co je sedmá nemoc?

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom náhlé kožní infekce, je virové onemocnění způsobené lidským herpesvirem typu 6 a 7. Toto onemocnění je vysoce nakažlivé a nejčastěji postihuje děti ve věku od 6 měsíců do 3 let. Po prodělání sedmé nemoci si většina dětí vytvoří celoživotní imunitu. Typickým příznakem sedmé nemoci je náležitý vzestup teploty, který může dosahovat až 40 °C a trvat 3 až 5 dní. Po odeznění horečky se na těle objeví růžová skvrnitá vyrážka, která obvykle začíná na trupu a šíří se na končetiny. Vyrážka sama o sobě obvykle nesvědí a do týdne obvykle vymizí. Kromě vyrážky a horečky se u dětí mohou vyskytnout i další příznaky, jako je rýma, kašel, průjem, nechutenství, podrážděnost a zvětšené uzliny na krku. U starších dětí a dospělých může sedmá nemoc probíhat bez příznaků nebo s mírnými příznaky podobnými chřipce. Neexistuje žádná specifická léčba sedmé nemoci. Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků, jako je snižování horečky a dostatečný příjem tekutin.

Typické příznaky u dětí

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruka-noha-ústa, se u dětí projevuje specifickými příznaky. Nejdříve se obvykle objeví horečka, která může být doprovázena bolestí v krku, nechutenstvím a celkovou únavou. Po několika dnech se na sliznici úst, dlaních a ploskách nohou objeví charakteristická vyrážka. V ústech se jedná o bolestivé puchýřky, které se brzy mění v vřídky. Na rukou a nohou se objevují červené skvrny, které se postupně mění v ploché, svědící pupínky. Vyrážka obvykle není bolestivá, ale může svědit. Průběh sedmé nemoci je obvykle mírný a děti se z ní zotavují bez komplikací. Důležitý je klid na lůžku, dostatečný pitný režim a tlumení příznaků, jako je horečka a bolest. V případě jakýchkoli pochybností nebo zhoršení stavu dítěte je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Náhlá vysoká horečka

Náhlá vysoká horečka je jedním z nejčastějších a nejvýraznějších příznaků sedmé nemoci, známé také jako šestá nemoc nebo exanthema subitum. Toto virové onemocnění, které postihuje především kojence a batolata do dvou let věku, je způsobeno lidským herpesvirem 6 (HHV-6) a méně často i HHV-7. Horečka u sedmé nemoci se obvykle objevuje náhle a může dosahovat až 39-40 °C. Trvá obvykle 3-5 dní, ale může se prodloužit i na týden. Během této doby může být dítě neklidné, plačtivé, může trpět nechutenstvím a zvracením. Po odeznění horečky se na těle dítěte objeví charakteristická vyrážka. Ta má podobu drobných, růžových, plochých skvrnek, které nebývají svědivé a samy o sobě nepředstavují žádné riziko. Vyrážka se obvykle objevuje nejdříve na trupu a poté se šíří na končetiny a obličej. Zmizí obvykle během několika dní, maximálně do týdne, bez jakýchkoli následků.

Projev Sedmá nemoc Spalničky Zarděnky
Vysoká horečka Ne Ano Mírná/Žádná
Vyrážka Ano Ano Ano
Kašel Ne Ano Mírný/Žádný
Rýma Ne Ano Mírná/Žádná

Charakteristická vyrážka

Pro sedmou nemoc je typická vyrážka, která se objevuje ve dvou fázích. V první fázi se na tvářích objeví jasně červená vyrážka, která připomíná facky. Vyrážka se pak šíří na trup, paže a nohy. V druhé fázi, která nastává po několika dnech, se vyrážka stává jemnější a krajkovitější. Může se objevit a zase zmizet v závislosti na teplotě, vystavení slunci nebo koupání. Vyrážka sama o sobě obvykle nesvědí, ale u některých dětí může být doprovázena mírným svěděním. Je důležité si uvědomit, že projevy sedmé nemoci u dětí se mohou lišit. Některé děti mají pouze mírnou vyrážku, zatímco jiné ji mají velmi výraznou. V některých případech se vyrážka nemusí objevit vůbec. Pokud si nejste jisti, zda má vaše dítě sedmou nemoc, je důležité navštívit lékaře.

Kdy se vyrážka objevuje?

Výsev vyrážky, typický pro sedmou nemoc, se neobjevuje hned na začátku. Obvykle se objeví až několik dní, typicky 5 až 7, po odeznění prvních příznaků, jako je horečka nebo bolest v krku. Tato vyrážka, která může připomínat drobné červené tečky nebo flíčky, se nejdříve objevuje na trupu a poté se šíří na končetiny, obličej a zbytek těla. U některých dětí může být vyrážka doprovázena svěděním, ale obvykle není bolestivá. Důležité je si uvědomit, že vyrážka sama o sobě není nakažlivá a dítě s vyrážkou již není infekční. Výsev vyrážky je tedy spíše známkou toho, že se tělo s virem již vypořádalo. Přesto je vhodné v případě výskytu vyrážky konzultovat s lékařem, aby se vyloučily jiné možné příčiny.

Sedmá nemoc, často opomíjená, ale s typickými projevy jako je horečka a vyrážka, nám připomíná, jak důležitá je prevence v podobě očkování.

Jan Růžička

Jak vyrážka vypadá?

Typickým projevem sedmé nemoci, známé také jako infekční erytém nebo pátá nemoc, je vyrážka. Ta se objevuje nejčastěji u dětí ve věku 5 až 15 let. Vyrážka se obvykle objeví až po odeznění počátečních příznaků, jako je mírná horečka, bolest hlavy nebo únava.

Vyrážka u sedmé nemoci má charakteristický vzhled. Zpočátku se objevuje na tvářích jako sytě červené skvrny, které mohou připomínat spáleniny od slunce. Následně se vyrážka šíří na trup, paže a nohy. Na těle má vyrážka podobu drobných červených teček, které splývají do větších ploch. Vyrážka u sedmé nemoci obvykle nesvědí, ale u některých dětí může být spojena s mírným svěděním.

Kde se vyrážka vyskytuje?

Výrazná vyrážka je typickým příznakem sedmé nemoci u dětí. Obvykle se objevuje ve dvou fázích. Nejprve se na tváři objeví zarudnutí, které může připomínat spáleniny od slunce. Toto zarudnutí obvykle zmizí během několika dní. Druhá fáze vyrážky se objevuje na těle a končetinách. Vyrážka na těle má podobu malých, světle růžových skvrnek, které se mohou slévat do větších ploch. Někdy může vyrážka svědit, ale obvykle není bolestivá. U některých dětí se vyrážka může objevit i na dlaních a ploskách nohou. Je důležité si uvědomit, že vyrážka sama o sobě není nakažlivá a dítě s vyrážkou již není infekční.

Další možné příznaky

Kromě typické vyrážky se u sedmé nemoci mohou objevit i další příznaky, které se liší u dětí a dospělých. U dětí bývá sedmá nemoc mírnější a často probíhá bez příznaků nebo jen s mírnými projevy. Některé děti si stěžují na bolest hlavy, bolest v krku, únavu nebo nechutenství. U dospělých se sedmá nemoc projevuje častěji a intenzivněji. Mezi další možné příznaky patří bolest kloubů, otoky kloubů, zvětšené uzliny, bolest svalů, horečka, kašel, rýma, průjem nebo zvracení. Vzácně se mohou objevit i závažnější komplikace, jako je zánět mozkových blan, zánět plic nebo zánět srdečního svalu. Pokud se u vás nebo u vašeho dítěte objeví jakékoli neobvyklé příznaky, vždy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Léčba sedmé nemoci je obvykle symptomatická, to znamená, že se zaměřuje na zmírnění příznaků. Důležitý je dostatečný odpočinek, dostatek tekutin a tlumení horečky a bolesti běžnými léky.

Průběh sedmé nemoci

Sedmá nemoc, známá také jako erythema infectiosum, obvykle probíhá mírně a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Onemocnění způsobuje virus parvoviru B19 a nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 15 let. Počáteční příznaky se mohou podobat běžnému nachlazení, jako je rýma, kašel a bolest v krku. Následně se může objevit horečka, která obvykle nepřesahuje 38,5 °C. Charakteristickým příznakem sedmé nemoci je vyrážka. Ta se nejprve objevuje na tvářích v podobě jasně červených skvrn, které se podobají vystouplým tvářím po facce. Poté se vyrážka šíří na trup, paže a nohy a může se objevit i na dlaních a chodidlech. Vyrážka obvykle svědí a může trvat několik týdnů, i když se obvykle zbledne během několika dnů. U některých dětí se mohou objevit bolesti kloubů, zejména u dospívajících a dospělých. Tyto bolesti obvykle postihují malé klouby na rukou a nohou a po několika dnech až týdnech samy odezní. Po prodělané sedmé nemoci si tělo vytváří celoživotní imunitu, takže opakovaná infekce je velmi vzácná.

Inkubační doba

Inkubační doba u sedmé nemoci, známé také jako syndrom rukou, nohou a úst, se pohybuje obvykle mezi 3 až 6 dny. To znamená, že po nakažení virem může trvat až šest dní, než se u dítěte objeví první příznaky. Během inkubační doby se virus v těle množí, ale dítě ještě nevykazuje žádné známky onemocnění a může nakazit ostatní. Proto je důležité dbát na hygienu, zejména mytí rukou, a to i v případě, že dítě ještě nemá žádné příznaky. První projevy sedmé nemoci u dětí jsou často nespecifické a zahrnují horečku, bolest v krku, nechutenství a celkovou únavu. Později se objevují charakteristické červené pupínky a puchýřky na dlaních, chodidlech a v ústech.

Nákazlivost sedmé nemoci

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy, ústa, je virové onemocnění způsobené virem Coxsackie. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se především kapkami z nosu a úst infikované osoby, ale i kontaktem s kontaminovanými předměty. Mezi typické projevy sedmé nemoci u dětí patří horečka, bolest v krku a vyrážka. Vyrážka se obvykle objevuje na dlaních, chodidlech a v ústech, a může se rozšířit i na hýždě a genitálie. U dětí se sedmá nemoc projevuje obvykle mírně a většina z nich se zotaví během 7 až 10 dnů bez jakýchkoli komplikací. Nicméně, je důležité si uvědomit, že sedmá nemoc může být nebezpečná pro novorozence a osoby s oslabeným imunitním systémem. V případě jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu vašeho dítěte se vždy poraďte s lékařem.

Léčba sedmé nemoci

Sedmá nemoc, známá také jako syndrom ruky, nohy a úst, je virové onemocnění, které postihuje především malé děti. Projevuje se horečkou, bolestí v krku a charakteristickou vyrážkou na dlaních, chodidlech a v ústech. Vyrážka se skládá z malých, červených, bolestivých puchýřků. U dětí se sedmá nemoc obvykle projevuje mírně a nevyžaduje žádnou specifickou léčbu. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a tlumení příznaků, jako je horečka a bolest. K úlevě od bolesti v krku lze použít pastilky nebo spreje a horečku lze snížit léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Je důležité si uvědomit, že aspirin by se neměl podávat dětem s virovými infekcemi, protože může vést k vzácnému, ale závažnému onemocnění zvanému Reyeův syndrom. Většina dětí se ze sedmé nemoci zotaví během 7 až 10 dnů bez jakýchkoli komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Většinou sedmá nemoc není důvod k panice a děti se z ní zotaví samy bez komplikací. Někdy je ale lepší se poradit s lékařem, abyste měli jistotu, že se jedná skutečně o sedmou nemoc a ne o něco vážnějšího. Kdy byste tedy měli zvážit návštěvu lékaře? Pokud má vaše dítě kromě typické vyrážky a horečky i jiné příznaky, jako jsou silné bolesti hlavy, zvracení, ztuhlost šíje, potíže s dýcháním nebo oteklé uzliny, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak pokud vyrážka po několika dnech nezmizí nebo se naopak zhoršuje, je na místě konzultace s lékařem. Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba případných komplikací je klíčová pro rychlé a bezproblémové uzdravení vašeho dítěte.

Možné komplikace

Ačkoliv je sedmá nemoc obecně považována za mírné onemocnění, u některých jedinců se mohou vyskytnout komplikace. U dětí s oslabeným imunitním systémem může dojít k závažnějšímu průběhu s vysokými horečkami a celkovou slabostí. Vzácně se může objevit i zánět mozkových blan (meningitida) nebo encefalitida (zánět mozku). U dospělých, zejména u žen, může sedmá nemoc vyvolat bolesti kloubů, které přetrvávají i několik týdnů po odeznění vyrážky. Vzácně může dojít k postižení nervového systému s projevy jako je Guillain-Barrého syndrom. Během těhotenství může infekce virem způsobujícím sedmou nemoc vést k fetální anémii nebo hydropsu plodu, a to zejména v prvním trimestru. Je proto důležité, aby se těhotné ženy, které se setkaly s nemocným sedmou nemocí, poradily se svým lékařem.

Publikováno: 14. 11. 2024

Kategorie: Zdraví