Syndrom vyhoření – Odhalte ho a sjednejte nápravu

Lidi trápí nejrůznější zdravotní komplikace. Nemusí to být pouze problémy fyzického rázu. Psychické obtíže můžou být mnohdy ještě horší. A právě od nich se odvíjí i nalomené fyzické zdraví. Typickým příkladem je syndrom vyhoření. I když to možná ani netušíte, setkali jste se s ním také.

Historie syndromu vyhoření

Nejprve se pojďme zahledět trochu do minulosti. Do doby, kdy byl syndrom vyhoření vlastně popsán a definován. Psal se rok 1974 a vše měl na svědomí psychoanalytik Herbert Freudenberg. Už v té době byl tento nežádoucí syndrom prezentován jako vyčerpání spojené s dalšími příznaky. Mezi ně patří nespavost, vznětlivost, pravidelné bolesti hlavy a v neposlední řadě neustálá únava.

Poznejte syndrom vyhoření do detailu

Syndrom vyhoření postihuje různé skupiny lidí a v podstatě se může týkat i Vás. Nabývá odlišných fází a projevuje se řadou nejrůznějších příznaků. Ať už jsou psychického nebo fyzického rázu. O tom a mnohém dalším Vám více povíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou fáze tohoto syndromu?

Do výsledné fáze vyhoření se lze dostat poměrně snadno prostřednictvím několika kroků. Ty jsou obvykle podobné. Je to fáze nadšení, stagnace, frustrace, apatie a ve výsledku fáze vyhoření.

Jaká skupina lidí je nejvíce ohrožena?

Rizikoví jsou především lidé, kteří mají velkou zodpovědnost. Syndrom vyhoření se projevuje u těch, kdo často trpí chronickým stresem a mají na sebe přílišné nároky, ať už v osobním nebo pracovním světě.

U jakých pracovních pozic se často objevuje tento syndrom?

Jsou to primárně lékaři, zdravotní sestry, policisté, učitelé, hasiči, právníci, psychologové a sociální pracovníci.

Jaké jsou psychické příznaky syndromu?

Nejčastěji je to ztráta nadšení. Následuje lhostejnost k práci, pocity bezmoci, smutek, deprese, úzkost, nedostatečné uznaní, ale i porucha paměti.

K jakým fyzickým obtížím vede syndrom vyhoření?

Projevit se může celkovou únavou těla. Budete náchylnější k nemocem, nebudete mít chuť k jídlu a těžko se vyspíte. Dále je to i vysoký krevní tlak, potíže s dýcháním a se srdcem.

Publikováno: 19. 10. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: MartinTvrdon

Tagy: bezmoc | deprese | nevolnost | porucha paměti | syndrom | syndrom vyhoření | únava | úzkost | vyhoření | ztráta nadšení