Rodinný rozpočet dokáže sestavit kdokoliv

Ne každý vychází s financemi tak, jak by si představoval. Pokud platíte leasing na auto nebo máte nějaké další půjčky, platí to dvojnásob. Jestliže si chcete udělat pořádek ve svých financích nebo se domoci nějakých cílů, využijte k tomu dobře sestavený rodinný rozpočet. Evidujte si příjmy a výdaje. A cíl takového rozpočtu? Ten může být různý.

  • Chcete našetřit určité množství peněz.
  • Rádi byste se zbavili dluhů.
  • Nechcete žít od výplaty k výplatě.

Rodinný rozpočet začíná zjištěním všech výdajů

Sestavení takového rozpočtu není ničím složitým. Základem všeho jsou Vaše rodinné výdaje. Sepište vše, za co během měsíce utrácíte peníze. Snažte se na nic nezapomenout, abyste se dopracovali k optimálnímu a správnému hospodaření s financemi. A jestliže Vás zajímá, za co nejčastěji utrácíte peníze, začtěte se do tabulky níže.

VýdajePrůměrné zastoupení
Náklady na bydlení23 %
Potraviny19 %
Doprava10 %
Oblečení5 %
Jaké výdaje se mohou nacházet v rodinném rozpočtu?

V podobném duchu by šlo samozřejmě pokračovat i u dalších výdajů. Kromě nich si sepište také všechny svoje příjmy. A to nejenom výplatu, ale i nejrůznější dávky, dary a podobně. Pak můžete začít tvořit rodinný rozpočet a hledat v něm finanční rezervy.

Různé typy rodinných rozpočtů

V rámci rodinného rozpočtu se samozřejmě můžete zaměřit na odlišné typy přerozdělování peněz a nakládání s nimi samotnými. Existuje totiž několik metod rozpočtů. Jedním z nich je nulový rozpočet, dalším je pak výsledovka. Někdo se bude držet tradičních způsobů nakládání s penězi, kam patří rozhodně obálková metoda. Peníze si jednoduše přerozdělíte do obálek a utrácíte za vybrané věci jen předem stanovený budget.

Rodinný rozpočet v elektronické podobě

Rozpočet pochopitelně nemusíte tvořit pouze v papírové podobě. V dnešní době existuje už velká spousta elektronických variant. Využít můžete například excelovské tabulky na počítači. Ještě lepším řešení jsou speciální aplikace na tvorbu rodinného rozpočtu. V mobilní verzi tak můžete mít své finance neustále pod kontrolou. Takové aplikace navíc hlídají spoustu věcí za Vás.