Poplatky u půjček mohou nabývat různých podob

Rozhodli jste se vzít si hypotéku nebo jiný typ půjčky pro financování vlastního bydlení a ostatních potřeb? Potom byste si měli pohlídat hned několik důležitých věcí. Každý asi správně tuší, že podstatnou roli hraje výše úrokové sazby. Ta v podstatě definuje to, kolik zaplatíte navíc z vypůjčené finanční sumy. Druhou zásadní položkou jsou poplatky u půjček. Ty totiž mohou úvěr celkem dost prodražit.

Úvěrová smlouva hodně prozradí

Ještě, než se zaměříme na konkrétní poplatky u půjček, je třeba zmínit jednu důležitou věc. Pokud chcete mít jistotu, že za úvěr nezaplatíte více než musíte, zaměřte se na úvěrovou smlouvu. Právě v ní se nachází všechny nezbytnosti. A často v ní bývají uvedeny také poplatky a sankce, s nimiž jste možná vůbec nepočítali.

Poplatky u půjček od A až do Z

Dalším hodnotným vodíkem se při hledání poplatků u půjček a zjišťování celkových nákladů stane roční procentuální sazba nákladů. Tu obvykle naleznete pod zkratkou RPSN. Tento úrok v sobě zahrnuje nejenom klasický úrok, ale i přidružené náklady na půjčku. V takovém případě ihned na první pohled víte, kolik ve výsledku přeplatíte. A jaké poplatky u půjček a leasingů Vás mohou potkat? Na to se zaměříme v otázkách a odpovědích níže.

Jaký je nejobvyklejší typ poplatku?

Je to bezpochyby poplatek za uzavření úvěrové smlouvy. Setkat se můžete také s poplatkem za vyplacení poskytované finanční sumy, ať už jde o bezhotovostní nebo hotovostní výplatu.

Platí se za vedení úvěrového účtu?

Ano, některé bankovní i nebankovní společnosti mohou vyžadovat takový poplatek. Je však pravdou, že přibývá čím dál více produktů, jejichž vedení je zdarma.

Jaké existují další poplatky u půjček?

Výjimkou nejsou ani poplatky za mimořádné splátky nebo předčasné splacení úvěru.

A co takhle poplatek za odložení splátky?

Ano, i na takový poplatek můžete narazit.

Platí se za pojištění schopnosti splácet?

Ano. V tomto případě jde však o volitelný doplněk k úvěrům. Na druhou stranu Vás ochrání v situaci, kdy nejste schopni splácet úvěrové závazky v různých životních etapách.