Typy úrokových sazeb byste měli znát do detailu

Ať už si v dnešní době vezmete půjčku, hypotéku nebo jiný úvěrový produkt, musíte si pohlídat jednu hodně důležitou věc. A tou je výše úroku. Hodnota úrokové sazby totiž rozhoduje o tom, kolik peněz ve výsledku přeplatíte. Abyste v tomto směru nešlápli vedle, je zapotřebí znát jednotlivé typy úrokových sazeb. S nimi Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

Typy úrokových sazeb a jejich značení

Nejprve se pojďme zaměřit na typy úrokových sazeb z pohledu zkratky, kterou bývají často označovány. Tyto úroky se netýkají debetních karet, ale spíše těch kreditních a všech ostatních úvěrů na trhu. V tabulce níže Vám prozradíme, jakými zkratkami se pyšní jednotlivé úrokové sazby.

ÚrokZkratka
Roční úroková sazbap.a.
Pololetní úroková sazbap.s.
Čtvrtletní úroková sazbap.q.
Měsíční úroková sazbap.m.
Denní úroková sazbap.d.
Znáte základní zkratky jednotlivých úrokových sazeb?

Možná se nyní ptáte, z jakých názvů vlastně vychází samotné zkratky? Není to samozřejmě z českých výrazů, ale z těch latinských. Například roční úroková sazba nese označení per annum, takže zkratka p.a.

Hlídejte si typy úrokových sazeb

Odlišné typy úrokových sazeb je třeba kontrolovat z jednoho prostého důvodu. Je totiž velký rozdíl, zda u půjčky bude hodnota 10 % p.a. nebo 10 % p.s. V druhém případě jde o pololetní úrokovou sazbu, takže její roční hodnota bude ve výsledku dvojnásobná, tedy 20 % p.a. A taková půjčka už se může patřičným způsobem prodražit. Proto přihlížejte i k těmto důležitým detailům jakéhokoliv úvěru.

Roční procentuální sazba nákladů

Úrok jako takový je jednou věcí, tou druhou jsou však i přidružené poplatky a další pravidelné platby spojené s půjčkou. Je to například vedení úvěrového účtu a podobně. Takové náklady je třeba připočíst k úroku, abyste měli objektivní přehled o tom, jak výhodný daný produkt je. V tomto směru Vám bude nápomocna roční procentuální sazba nákladů označovaná zkratkou RPSN. Pokud tedy chcete využít jakoukoliv půjčku, věnujte náležitou pozornost úrokovým sazbám, abyste se výsledku nebyli nemile překvapeni.