Vitamín C dokáže potlačit nemoci a zlepšit náladu

Pravidelné užívání vitamínů je nadmíru zdravé. To ví asi každý z Vás. Nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy vitamínů. Tím prvním je vitamín D. Druhým a možná ještě populárnějším je vitamín C. A právě tomu se budeme věnovat podrobněji. Ať už jde o jeho potřebu pro lidské tělo nebo optimální dávkování.

Vitamín C a jeho přínos pro tělo

V první řadě Vám prozradíme, proč byste tento vitamín měli do těla přijímat pravidelně. Je to například z toho důvodu, že přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. Ve značné míře podporuje funkční a silný imunitní systém a dostane Vás do psychické rovnováhy. Vitamín C také oddaluje jakoukoliv únavu a vyčerpání. Stres se před ním může doslova klepat. Mimo jiné se podepisuje na dobré funkčnosti dásní, chrupavek, krevních cév a jiných částí lidského těla.

Optimální dávka pro děti a dospělé

Možná si nyní pokládáte otázku, jaké množství vitamínu C byste vlastně měli užívat? Na to existuje poměrně snadná odpověď. U dospělého člověka se denní doporučená dávka pohybuje kolem 100 mg. U mladších jedinců je to o trochu méně. S takovými hodnotami Vás ostatně seznámíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

VěkDoporučená dávka
10 až 12 let90 mg
7 až 9 let80 mg
4 až 6 let70 mg
1 až 3 roky60 mg
Kolik vitamínu C by měly konzumovat menší děti?

U mladších dětí od čtyř měsíců je to dávka 55 mg a u malých novorozenců se takové číslo pohybuje kolem 50 mg. Zdůraznit bychom měli také to, že nadbytek vitamínu C je u dospělých lidí vyloučen močí z těla ven.

Vitamín C v různých potravinách

Z pohledu příjmu vitamínu C máte rozhodně na výběr. Dopřávat si ho můžete plnými doušky například prostřednictvím brokolice, petržele nebo papriky. Vhod Vám přijdou také ryby, růžičková kapusta a citrusové ovoce. Optimální doporučenou denní dávku můžete podpořit i nejrůznějšími doplňky stravy. Ty jsou dostupné ve formě tablet nebo dáte přednost tekutým produktům. Omezovat se v tomto směru rozhodně nemusíte. Mimo jiné tím podpoříte správnou funkci mozku.